Életszerepek közötti egyensúly

Mik azok az életszerepek?

Folyamatosan különböző szerepek határozzák meg életünket. 3 fő életszerepünk a család, a munka és az önmagunkkal való kapcsolatunk.
A sikerhez és kiegyensúlyozottsághoz ennek a háromnak a harmonikus és stabil működése szükséges. Azonban az egyensúly megteremtése és fenntartása nem mindig egyszerű feladat.

A fontossági sorrend szubjektív, de mindháromra időt kell szánni.

Mi történik, ha nincs meg az egyensúly?

Egy ideig semmi. Időnként előfordul, hogy rövidebb időre valamelyik szerepre nagyobb fókusz kerül, de ha hosszabb távon eltolódik a hangsúly, az könnyen a másik kettő rovására mehet.

Hogyan tartható fenn az egyensúly?

Az egyensúly feltétele, hogy mindhárom terület tudatos figyelmet kapjon, mivel egyszerre vannak jelen életünkben, a lényeg az, hogy ezeket az életszerepeket sikeresen össze tudjuk egyeztetni.

Az egyensúlyt fenntartani nem mindig egyszerű feladat

Miért tolódik el egyáltalán?

Olykor előfordul, hogy valamelyik szerepünkben megnő az elvárás. Ha ennek mindenképpen meg akarunk felelni, akkor egy időre át kell helyezni a fókuszt. Azonban, ha ez nemcsak átmeneti időszak, hanem elhúzódik és olyan mértékű, hogy már nem tudjuk összeegyeztetni a többi életszerepünkkel, felborul az egyensúly.

Milyen következménye van, ha felborul a szerepek közötti egyensúly?

A probléma akkor jelentkezik, ha nem vesszük észre időben a változtatás szükségességét, akkor akár válsághoz is vezethet (kapcsolati, karrier, személyes). Fokozódik a stressz jelenléte az életünkben, különböző testi-lelki nehézségekkel kell szembenéznünk.
Ilyen egyensúly eltolódás lehet például a munkamánia is. Ekkor nyilván a családi kapcsolatok sérülése, egészségünk megőrzésének veszélye jelenti a káros következményeket (kevesebb idő marad a családra, kikapcsolódásra, feltöltődésre). De itt persze nem arról van szó, hogy egy nagyobb projekt erejéig áthelyezzük a hangsúlyt a munkánkra, hanem hogy ez a fókusz tartósan a munkán is marad.

A kollégák hazamennek, de ő még bent marad egy kicsit…   …vagy egy kicsit sokat.

Hogyan vehetjük észre, hogy gond van?

Időnként, ha úgy érezzük, hogy valami nem klappol, nem árt, ha végzünk egy kis megfigyelést önmagunkkal kapcsolatban. Ha problémát okoz a szerepek összeegyeztetése, állandó időhiányban szenvedünk, sokszor vagyunk kimerültek, fokozottan vagyunk kitéve a stressznek, azok olyan jelek, melyek arra utalnak, hogy felborult az egyensúlyi helyzet. A család, barátok, munkatársak viselkedéséből is lehet következtetni rá, hogy változtatásra van szükség. (sok konfliktus, vagy éppen a kapcsolat megromlása, megszűnése is lehet ilyen jel)
Ha tartósan fennáll a probléma és nem foglalkozunk vele, súlyosabb esetben akár betegség kialakulásához is vezethet.

Hogyan segít a coaching?

Az első ülések alkalmával segítek a probléma azonosításában, az ügyfél megfigyelheti életszerepeit, viszonyulását a családi, munkahelyi és az önmagával kapcsolatos szerepeihez. A közös munka során kidolgozzuk a tervet az egyensúly visszaállítására, a különböző szerepekben lehetőség szerinti legkisebb sérüléseket okozva. Majd a coachee a különböző megoldási alternatívák közül a számára leginkább megfelelőt fokozatosan átülteti a gyakorlatba. Az elért eredményeket pedig közösen kiértékeljük.

 

Ha felkeltettem érdeklődését és szeretné kipróbálni a coachingot, keressen meg!

Elérhetőségeim