Motiváció

Mi az a motiváció?

Motiváció minden cselekvésre, viselkedésre késztető belső tényező. Valamilyen szükséglet kielégítésére irányuló mozgatórugó.

Mi lehet motiváló?

Ezek lehetnek olyan szükségletek, melyeket nem tanultunk pl. éhség, szomjúság, kíváncsiság, szeretet.
Illetve lehetnek olyanok, amelyek tanulás útján jelennek meg életünkben pl. siker, hatalom utáni vágy.
Minden kielégítetlen szükséglet belső feszültséget okoz, és tulajdonképpen ennek a csökkentése a célunk, ez motivál cselekvésre.

Mivel tudja az ember motiválni saját magát?

Egy konkrét, pontosan meghatározott, időben behatárolt és elérhető cél már önmagában is komoly motivációt jelent. Ha van ilyenünk, akkor pusztán az, hogy felidézzük magunkban, képes cselekvésre késztetni minket.

Egy célnak már a gondolata is lehet motiváló.

És hogyan tud motiválni másokat?

A motiváció ugyan egy belső késztetés, de vannak külső hatások. Azaz, ha mások olyan célokat tűznek ki elénk, amik az értékrendünkkel összeegyeztethetők, akkor az ugyanolyan motiváló lehet, mintha mi magunk tűztük volna ki.
Fontos, hogy célt kell kitűzni és nem jutalmat, a cél sokkal motiválóbb (még a negatív cél is – valami elkerülésére irányuló).
Vagyis egy, az egyén számára értelmetlen, értéktelen cél kitűzésével, nem fogjuk tudni motiválni az illetőt.

Mit jelent a motivációs probléma?

Ahhoz, hogy teljesítmény szülessen együttesen van szükség a motiváció és a képesség jelenlétére. Ha valamire nem vagyunk képesek, nem rendelkezünk azzal a fizikai vagy szellemi adottsággal, amivel meg tudjuk tenni az adott dolgot, akkor bármennyire is motiváltak vagyunk, az sajnos kevés.
Ugyanez igaz fordítva is, a teljesítmény elmarad, ha a képesség megvan, de nem érzünk motiváltságot, hajtóerőt a cselekvéshez.
A motiválatlanság hátterében sok minden állhat pl. önbizalomhiány, céltalanság, tanácstalanság. 

Motivációs problémák hátterében sok minden állhat…

Hogyan küzdhetünk meg a motivációs problémánkkal?

Sajnos sablon megoldás nincs, mindenkinek egyéni, hogy mi válik be.  Igaz, vannak olyan nézetek, melyek szerint időnként ajánlott a váltás, változtatás az életünkben, hiszen az új kihívások, vagy a környezetváltozás önmagukban is megoldást jelenthetnek a motivációs problémákra. Azonban érdemes alaposan megfontolni egy ilyen döntést, mert nem feltétlenül mindenkinek egy új munkahely, új hobbi, vagy egy költözés segít a motivációs gondjai leküzdésében. Mielőtt elhamarkodottan döntenénk, gondoljuk át, hogy mi is tulajdonképpen a problémánk, és nézzük meg, hogy megoldódna-e egyáltalán a tervezett változtatással. Ha szükséges, kérjünk segítséget és beszéljük meg a helyzetet valakivel.

Az egyik leggyakrabban emlegetett motivációs probléma, a munka világában jelentkező „kiégés”, ami persze éppúgy hatással van a magánéletünkre is…

A kiégés vagy más néven Burnout-szindróma egy hosszan tartó, folyamatos megterhelésre bekövetkező fizikai-érzelmi-mentális kimerülés. (Amikor az ember lelkesedés helyett, már úgy érkezik meg a munkahelyére, hogy fáradt, kimerült, nincs kedve sem a munkához, sem a munkatársakhoz, minden napot egyformának érez, egyszóval besokallt.) Persze a kiégés nem egyik napról a másikra történik meg, fokozatosan alakul ki. A súlyosabb gond akkor van, amikor már a szabadidőnkben sem tudjuk magunkat kipihenni, hiába szánunk időt a feltöltődésre.

Munkába menet eleinte még lelkesen, később már kevésbé…

Mi segíthet hosszútávon?

Úgy tartják, hogy a kiégés ciklikusan visszatérő dolog, tehát biztos recept nincs. Természetesen, mint a legtöbb betegség esetében itt is a megelőzésen van a hangsúly. Tehát a legfontosabb, hogy igyekezzünk időben észrevenni a jeleket, mielőtt a változtatás hiánya már „válságot” okozna. Mikor érezzük, hogy a motiváció megszűnik és kedvetlenül megyünk dolgozni, akkor változtatásra van szükségünk. (Ez lehet akár egy egyszerűbb dolog is, a lényeg, hogy találjunk magunknak valami motivációt.) Ha szükséges forduljunk szakemberhez, mielőtt a probléma súlyosabbá válna.

Hogyan segít a coaching a motivációs problémák kezelésében?

A motivációvesztéssel, motiválatlansággal nehéz egyedül szembenézni. A coaching során az ügyféllel közösen beazonosítjuk a céljait, majd kidolgozzuk és ki is próbáljuk azokat a megoldásokat, amelyek segíthetnek a motivációs gondok leküzdésében.
Kiégés felmerülése esetén is részletesen megvizsgáljuk a lehetőségeket. Természetesen a fő hangsúly a coachee számára lehető legjobb megoldás megtalálásán van. Itt azonban, ha már nem megelőzésről van szó, akkor az már tulajdonképpen egy betegség, amelynek kezelése nem coaching kompetencia. Ebben az esetben akár orvosi segítségre is szükség lehet.

Ha felkeltettem érdeklődését és szeretné kipróbálni a coachingot, keressen meg!

Elérhetőségeim