Önismeret

Mi adja az önismeretet?

Az önismeret énképünk (vagyis az ahogyan magunkat látjuk) és mások rólunk alkotott véleménye.

Miért fontos a helyes önismeret?

Ahhoz, hogy kiegyensúlyozottan élhessünk, vagy szükség esetén változtatni tudjunk az életünkön elengedhetetlen, hogy tudjuk mik a határaink, a gyengeségeink és az erősségeink. A coaching folyamatához is nagyon fontos a megfelelő önismeret.

Mitől lehet valakinek az önértékelése gyenge?

A helyes önértékelés a pontos önismereten alapul, tehát reális énkép és környezetünk hiteles, valós visszajelzése szükséges hozzá.
Több oka is lehet, ha valakinek gyenge az önértékelése. Ilyen lehet például:

      • irreális mércét állítunk fel, a tökéletességre törekszünk
      • lehúzó, negatív környezet
      • hozzánk közel állók megkérdőjelezik képességeinket
      • destruktív kritika, önkritika
      • igazságtalan összehasonlítás, (mások legjobb tulajdonságaihoz saját legrosszabb vonásaink)
      • nem tudjuk megkülönböztetni az eseti bukást a teljes kudarctól

A rossz önértékelés fakadhat a másokhoz való irreális összehasonlításból

Milyen az, akinek gyenge az önértékelése?

Vérmérséklettől függően két formája van:

      • Alsóbbrendűség – másokban az erőt látja, saját magában a gyengeséget; a saját adottságait jelentéktelennek tartja, csak a másoknál látott „pozitív” tulajdonságok elsajátítására törekszik; nála mindenki jobb; „szerény”, de nem egészséges hozzáállás.
      • Felsőbbrendűség – önmaga és mások előtt is igyekszik bizonyítani, hogy ő „valaki”; mindenkinél okosabbnak, erősebbnek látja magát, mint akinek nincsenek gyengeségei, hibái; „pozitív”, de nem egészséges.

Az ahogyan magunkat látjuk, nemcsak külső vonásokat tekintve lehet torz…

Hogyan lehet önismeretet fejleszteni és hogyan segít ebben a coaching?

Két biztos módja van az önismeretszerzésnek:

      • mások visszajelzései.
      • önmegfigyelés.

A coaching során különböző eszközökkel az ügyféllel közösen felmérjük képességeit, tulajdonságait, megvizsgáljuk önértékelését. Önismeretszerzés céljából gyakorlatokat dolgozunk ki, melyeket a coachee ki is próbálhat. A hozzám forduló ügyfeleimnek a coaching keretén belül (vagy attól függetlenül is), természetesen igény szerint, grafológiai vizsgálattal (kézíráselemzéssel) komplex személyiségképet készítek. Ennek kielemzése során az ügyfél több területén is képet kap a viselkedését meghatározó jellemzőiről. (Erről részletesebben a grafológia menüpontban írtam.)
Egy ilyen elemzés még abban az esetben is hasznos lehet, ha amúgy az illető nem „hisz” a grafológiában, ugyanis a kapott eredmények alapján a különböző jellemzők szerint végigvesszük és összehasonlítjuk, hogy mit mutat az írása és mit gondol ő maga. Ez tehát egy kiváló módszere lehet az önismeretszerzésnek.

Természetesen a személyiségkép a pozitív és negatív tulajdonságokat egyaránt megmutatja, (hiszen mindenkinek van mindkettő), de a coaching során a pozitív tulajdonságokra, erősségekre helyezzük a nagyobb hangsúlyt.

Ha felkeltettem érdeklődését és szeretné kipróbálni a coachingot, keressen meg!

Elérhetőségeim