Stresszkezelés

 

Mi az a stressz?

A stressz nem más, mint különböző ingerek (lehet külső és belső is) hatására a szervezetben bekövetkező automatikus válaszreakció.
A stresszkezelés tulajdonképpen arra irányul, hogy egyrészt a nap mint nap minket érő stresszel sikeresen megküzdjünk, másrészt a mennyiségét kordában tartsuk.

Miért stresszelünk?

Elsősorban a vészhelyzetek elkerülése, leküzdése miatt fontos, tehát gyakorlatilag az életben maradáshoz elengedhetetlen, hiszen stressz hatására jobban összpontosítjuk a figyelmünket és mozgósítjuk az erőtartalékokat.

Mi történik, amikor stresszelünk?

Amikor a stresszorok (a stresszt kiváltó ingerek) megjelennek, minden esetben végbemegy egy automatikus válaszreakció a szervezetünkben:

1. A testünk riadót fúj, felkészül a támadásra vagy menekülésre.
2. A testünk az ellenálló képességét a normális szint fölé emeli, hogy alkalmazkodjon a stresszor jelenlétéhez.
3. A kimerültség szakasza, amikor a testnek már nincs tovább energiája a stresszorhoz való igazodáshoz.

Ha a stressz tulajdonképpen ilyen fontos dolog, akkor miért érezzük rossznak?

A gondot alapvetően az okozza, hogy manapság már jóval kevesebb tényleges vészhelyzet adódik, amikor szükségünk lenne erre a reakcióra, de sajnos ez gyakran akkor is végbemegy, automatikusan „lefut” bennünk, mint egy program a számítógépben. Ezért olyan fontos a hatékony stresszkezelés.

Sok felesleges stressz van az életünkben

Miért van az, hogy egyesek stressznek élnek meg olyan dolgokat, amiket mások nem?

Ha egy kiránduláson az erdőben szalad felénk egy medve, azt hiszem, az egyértelmű vészhelyzet. 🙂
De vannak olyan szituációk is, amikor előfordulhat, hogy az egyik ember egyáltalán nem is stresszel olyasmitől, amitől a másikban beindul a vészreakció. Ez azért lehetséges, mert ugyanabban a szituációban minden ember másként reagál, mivel alapvetően másként értelmezzük az adott helyzetet. Figyelembe vesszük a korábbi, múltbéli tapasztalatainkat, és az adott külső körülményeket is. Valamint teljesen egyéni a stressztűrő képességünk, és az un. megküzdési képességünk is.

Ugyanaz a stresszhelyzet valakit lebénít, valakire pedig ösztönzőleg hat.

Tényleg van jó stressz is?

Kétféle stressz létezik:
Az eustressz – pozitív stressz. Ez az a fajta stressz, ami segít felismerni a vészhelyzetet, és mozgósítja a védekező rendszerünket, serkentőleg hat. A stresszreakció után pedig hamar visszatér a szervezet az egyensúlyi állapotába.

A distressz – negatív stressz. Általában, ha stresszről beszélünk erre a fajtára gondolunk. Ez a stressz tehetetlenséget, kimerültséget okoz, a helyzetet egy megoldhatatlannak tűnő szituációként éljük meg. A szervezet már nem képes a helyzetnek megfelelően reagálni az őt érő, vélt vagy valós, veszélyekre. Ha nem foglalkozunk vele, különböző testi tünetek formájában jelentkezik.

Mi válthat ki stresszt?

Pozitív stressz lehet például a lelkesedés, kíváncsi várakozás.

Negatív stresszt okozhatnak traumatikus események, valamilyen próbatétel (pl. vizsga), ha egy adott eseményt nem látunk előre, vagy a bekövetkezésére nincs befolyásunk, illetve belső konfliktusok-belső feszültségek is kiválthatnak stresszreakciót.

A stressz okozhat betegséget is?

Ez nyilván függ a mértéktől, de a válasz határozottan igen. Ha valakit sok stresszhatás ér és az illető nem képes ezt megfelelően kezelni, akkor a stressz betegséget is okozhat.

Ha sokat stresszelünk, mit tehetünk, hogy ne legyünk betegek?

Minden embernek egyéni a stressztűrő képessége és a megküzdési képessége is! De a stresszt lehet csökkenteni és kezelni is! Probléma akkor van, ha nem foglalkozunk vele, ugyanis ritkán „tűnik el” magától. 
A hangsúly minden esetben azon van, hogy foglalkozni kell vele!

Fontos a hatékony stresszkezelés

Hogyan tud segíteni a coaching, ha szeretné hatékonyabban kezelni a stresszt?

Mivel a coaching nem tanácsadás, így ha stresszkezelés terén szeretne fejlődni, akkor sem fogom tanácsokkal ellátni.
Azonban különböző módszerekkel segítek, hogy megfigyelhesse stresszreakcióit, javíthasson stressztűrő képességén, azonosítani tudja a megküzdési készségeit és fejleszteni tudja azokat, tudatosan felkészüljön a stresszhelyzetekre, így akár el is tudja kerülni őket, ezáltal csökkentve a stresszt a mindennapjaiban. Tehát ebben az esetben is teljesen személyre szabottan, az Önnek leginkább megfelelő megoldást keressük meg!

Ha felkeltettem érdeklődését és szeretné kipróbálni a coachingot, keressen meg!

Elérhetőségeim