Szokások

Mik azok a szokások?

A szokások sok ismétlés által automatizálódott cselekvések, melyek kényszerítő belső szükséglet hatására mennek végbe. Az azonos ismétlődések következtében az egyén gépiesen, külön tudati ellenőrzés nélkül hajtja végre a cselekvést.

Miért jók a szokások?

A szokások rendszere nagy mértékben tehermentesíti a tudatot.

Ha berögzül egy szokás, az tehermentesíti a tudatot

Hogyan, mennyi idő alatt alakul ki egy szokás?

Ebben a kérdésben a vélemények eltérőek. Annyi biztos, hogy egy új szokás kialakításához elhatározásra, rendszeres ismétlésre és kitartásra van szükség.
Népszerű elmélet, mely szerint 21 napig kell kitartani és utána már sikerült is felvennünk az új szokást. Nos ez nem minden esetben működik így. Egy szokás automatizálásának ideje több tényezőtől függ pl. mennyire tér el az új szokás a korábbi gyakorlattól, mennyire vagyunk motiváltak, vagy egyáltalán mennyire összetett szokásról van szó.

Mennyi idő alatt lehet elhagyni egy rossz szokást?

Ahogyan a szokások kialakításának ideje is egyéni, ugyanez igaz a leszokásra is. Mindenképpen nehezebb, akár hónapokat is igénybe vehet egy rossz szokást elhagyni.
Ugyanakkor egy új szokás felvétele nem feltétlenül segít elhagyni a korábbit…

Egyáltalán mi számít rossz szokásnak?

Alapvetően a szokások megkönnyítik az életünket, mert nem kell állandóan azon gondolkozni, hogy mit hogyan csináljunk, jól begyakorolt automatikus mozdulatsorral véghezvisszük, akár anélkül, hogy a tudatában lennénk. (pl. a cipőfűző megkötése)
Mindez igaz addig, amíg már nem megkönnyítik, hanem éppen ellenkezőleg hatnak életünkre, ezek a rossz szokások. Néha „csak” idegesítőek, néha viszont akár esztétikai vagy egészségügyi problémákat is okozhatnak.
Néhány példa: körömrágás, hajcsavargatás, íróeszköz rágcsálás, ujjropogtatás, fogcsikorgatás, pattanások elkaparása, asztalon dobolás, stb., de van olyan is, akinek a rendetlenség, lustálkodás, sok kávé fogyasztása, rágózás és ezekhez hasonlók tartoznak a nemkívánatos rutinjai közé.
Összefoglalva elég sokfélék lehetnek és nem is mindenkinek ugyanaz jelenti a „rosszat”.

Mitől lesz valami rossz szokás?

Akkor az a rossz, amiről le akarunk szokni?

Egy így nem jelenthető ki, hiszen lehet, hogy az illető nincs is tudatában ennek a szokásának, így nyilván nem is akarhatja elhagyni azt, de az is lehetséges, hogy tud róla, csak mivel őt nem zavarja vagy nem ítéli „rossznak”, nem is foglalkozik vele. (Olykor a környezetében élők bánatára.)

Mi a különbség a szokás és a függőség között?

A függőség tulajdonképpen egy olyan szenvedély, amely fölött már alig van/egyáltalán nincs hatalma az embernek, és akár egészségkárosító hatása is lehet, vagy a környezetével való kapcsolatának rovására megy.
Leggyakrabban függőség szó hallatán a kábítószert, alkoholt vagy a dohányzást említik. Azonban a függőség nem csak valamilyen szerre (pl. nikotin, alkohol) vonatkozhat, könnyen rabja lehet az ember a szerencsejáték, az okostelefon, vagy az internet világának is, de akár a vásárlási kényszert vagy a munkamániát is idesorolhatjuk.
A gond az, hogy a legtöbb esetben a függőségéről csak akkor vesz tudomást valaki, amikor a környezete figyelmezteti rá, vagy amikor megpróbál leszokni róla (függőségről leszokni jóval nehezebb, és hosszabb folyamat, illetve lehetséges, hogy segítség nélkül nem is megy, ráadásul a visszaesés veszélye is nagyobb).
Ami a rossz szokást egyértelműen megkülönbözteti a függőségtől az az elvonási tünet, ha megvonás esetén elvonási tünetek jelentkeznek, akkor már függőségről van szó.

Ha elvonási tünetek is megjelennek, az már függőség

Hogyan segít a coaching a szokások elhagyásában?

Coachként segítek pontosan meghatározni a problémát, ezután az ügyféllel közösen megvizsgáljuk a korábbi próbálkozások eredményét (általában, ha le akarunk szokni valamiről, első körben nem a coachnál kezdünk, így valószínűleg vannak már sikertelen kísérletek), majd kidolgozzuk a tervet a szokás fokozatos elhagyására, módosítására (esetleg egy új szokás felvételére). Természetesen itt is a kitartáson és az ismétlésen van a fő hangsúly, de a sikerhez fontos tényező az is, hogy az egyén mennyire motivált, illetve hogy milyen, és milyen erősségű érzelmeket visz bele a folyamatba.
Az akaraterő sajnos nem mindig elég a változtatáshoz, leszokáshoz, vagy egy új szokás felvételéhez, így olykor szükségünk lehet ehhez egy segítőre. A coach egy olyan objektív személy, aki támogat, segít felismerni a gátló rutinokat, megtalálni a megoldáshoz vezető utat és a kijelölt úton maradni.

Miben nem tud segíteni a coaching?

Ha már kialakult a függőség, akkor az már nem coaching kompetencia.
Ebben az esetben már orvosi (akár gyógyszeres) segítség is szükséges lehet.

Ha felkeltettem érdeklődését és szeretné kipróbálni a coachingot, keressen meg!

Elérhetőségeim