Jó tanács

Néha bosszantó, hogy bármilyen helyzetben vagyunk is, az ismerősöktől (és néha még az ismeretlenektől is) bármikor számíthatunk néhány kéretlen jó tanácsra. Ismerősek ezek: „Jobban tennéd, ha…”, „Én a helyedben, ezt úgy csinálnám…”, „Nem kéne inkább…”? Olykor éppen mi fordulunk barátokhoz, tanácsadóhoz tanácsért, útmutatásért. Ennek is számtalan oka lehet, például mert elbizonytalanodtunk; vagy megerősítésre számítunk; esetleg mert nincsenek ötleteink és tényleg arra vagyunk kíváncsiak, hogy mi a másik véleménye; stb..

De lehetnek olyan szituációk is, amikor kifejezetten nem érdekel, hogy mit gondolnak mások, a saját magunk útját keressük. Adódhat úgy, hogy találkozónk van valakivel, és már előre igyekszünk elkerülni bizonyos témákat, mert tudjuk, hogy neki „nagyon nagy” tapasztalata van benne. Vagyis, ha szóba kerül, az biztos, hogy nem maradunk „jó tanács” nélkül. És valahogy mégis mindig szóba kerül…

Ugyanakkor még az ilyen kéretlen véleménynyilvánításokat is érdemes lehet végighallgatni, akkor is, ha nem áll szándékunkban megfogadni a javaslatait. És nem csak azért, mert a jó viszonyt ápoljuk, és nem akarjuk megsérteni az illetőt. Attól még, hogy nem kértük, könnyen előfordulhat, hogy pont egy ilyen tanács ad majd számunkra ötletet, ihletet a saját megoldásunk megtalálásához. Utólag még hálásak is leszünk az ismerősünknek, hogy említette azt a „mit is?” (az nem is fontos). A lényeg, hogy ettől kiindulva jutottunk el a gondolatig, amire valójában szükségünk volt. Ez persze messze nem azt jelenti, hogy kezdeményezzünk felszínes csevegést mindenkivel, hátha ad egy jó tippet. Csak nem kell teljesen elzárkózni mások ötleteitől, mert ezek segíthetnek más nézőpontból is megvizsgálni a helyzetet. Vagyis egy-két ilyen tanácsból még akkor is lehet hasznunk, ha nem is fogadjuk meg.

Ha valamilyen elakadás, probléma esetén úgy érezzük, hogy mégiscsak szükségünk lenne segítségre, de nem azt akarjuk, hogy mások oldják meg helyettünk a helyzetet, ideális választás lehet a coaching. Ez ugyanis egy olyan fejlesztő folyamat, amelynek során a coach nem tanácsokat ad, hanem az ügyfél saját megoldását segít megkeresni. Tehát, ha nem mások javaslataira vagyunk kíváncsiak, hanem magunk akarjuk megtalálni a helyes utat/utakat, akkor sem kell egyedül boldogulnunk.

Zárásként egy idézet, amit érdemes szem előtt tartani, ha tanácsot kérünk, kapunk, vagy éppen adunk:

„Tanácsot adni lehet, de nem az ahhoz való alkalmazkodást.”

Benjamin Franklin


Amennyiben szeretne többet megtudni a coachingról: https://joocoaching.hu/coaching/