Újévi fogadalom

Közeledik az év vége, ami nyilván azt jelenti, hogy az újév is. 🙂 Ilyenkor pedig sokakban van egy „eljött a változtatás ideje”, egy amolyan „tiszta lappal vágjunk bele” érzés, amely sok embert motivál arra, hogy újévi fogadalmakat tegyenek. Ezek a fogadkozások többnyire kétfélék: vagy valamilyen rossz szokás elhagyására vagy egy új szokás felvételére, egy új képesség megszerzésére vonatkoznak.

Néhány „népszerű” újévi fogadalom:
  • egészségesebb étkezés, több zöldség fogyasztása, lefogyás vagy éppen hízás,
  • több testmozgás, erősítés,
  • több idő alvásra, pihenésre, feltöltődésre,
  • több minőségi idő töltése a családdal,
  • valamilyen rossz szokás elhagyása (pl. kevesebb káromkodás, körömrágás elhagyása, több felelősségvállalás – kevesebb kifogás, stb.)
  • függőségről való leszokás (dohányzás, szerencsejáték, stb.)
  • több idő tanulásra – eljár nyelvtanárhoz, megszerzi a jogosítványt, beiratkozik a könyvtárba (több olvasás), stb.

Vagyis tulajdonképpen ilyenkor arról fogadkoznak, hogy megváltoztatnak valamit az életükben. Ugyanakkor a többségnek valamiért sikertelen lesz a próbálkozása. Népszerű elmélet (vagy inkább jó kifogás?), hogy pont azért nem sikerül megtartani, mert szilveszterkor teszi a fogadalmát…

Akkor az újévi fogadalmaknak semmi értelme?

Persze a körülmények és az elfogyasztott alkohol mennyisége számít ( 😉 ), de ha jobban belegondolunk, tulajdonképpen az év bármely napján tesz az ember fogadalmat, ugyanolyan eséllyel tudja betartani, mint az év végén tett ígéretét. A hangsúly sokkal inkább a komolyságon, az elszántságon és az akaraterőn van.

Néhány szempont, amely segíthet az új szokások kialakításában (vagy éppen a régiektől való megszabadulásban):

1. Megtervezés, átgondolás

Talán az újévi fogadalmak esetében is igaz, hogy érdemes előre átgondolni, megfogalmazni őket, és nem szilveszter éjszakáján (esetleg egy buli közepén) elhatározni magunkat…

2. Ésszerű, elérhető cél

Olyan célt kitűzni, amely egyértelműen nem kivitelezhető (pl. túl kevés időt adunk rá magunknak, túl sok mindenen szeretnénk egyszerre változtatni), eleve kudarcra ítélheti a próbálkozást.

3. Konkrét megfogalmazás

Szokások esetében is igaz, hogy minél világosabban határozzuk meg, hogy mit szeretnénk és miért, annál nagyobb az esélyünk, hogy elérjük. (Egy jó célnak már a gondolata is motiváló erőként hathat ránk.)

4. Önbizalom

Fontos, hogy tisztában legyünk a saját határainkkal, képességeinkkel és higgyünk benne, hogy a cél elérhető számunkra, különben az első kis „visszaesés” máris a fogadalom feladását eredményezheti.

5. Türelem

Minden szokás felvétele és elhagyása egy folyamat. Azaz nem megy egyik napról a másikra, és arra sincs semmilyen általános szabály, hogy mennyi ideig is tart, míg elérjük a célt. Egy rossz szokásunk elhagyása különösen nehéz is lehet, így akár hosszabb időt is igénybe vehet, mint elsőre gondolnánk.

6. Segítség, támogatók

Sokszor az is elég, ha valakinek beszélünk róla, hogy mik a terveink. Ha pedig találunk olyat, aki hasonló cipőben jár, egymás támogatásával könnyebbé tehetjük a céljaink elérését. De akár egy szakember segítségét is igénybe vehetjük. Hiszen ha már pénzt fektetünk bele és rendszeresen eljárunk (azaz a szabadidőnket szánjuk rá), akkor motiváltabbak vagyunk, hogy többet is tegyünk az eredményért. És persze az sem utolsó szempont, hogy van mellettünk valaki, aki támogat, megerősít, motivál, hogy tartsunk ki, hiszen neki is az a célja, hogy sikerünk legyen, ne adjuk fel.

Sok ember tesz magának ígéretet arra, hogy az újévtől kezdve valamit másképpen fog csinálni, mint korábban. Ha valaki valóban változtatni szeretne az életén, az év vége pontosabban az új évnek a kezdete pont ugyanúgy alkalmas ennek elhatározására, mint bármely másik nap. Egyeseknek persze jelenthet akár még plusz motivációt is a különleges időpont, de valójában sikeressége vagy a kudarca nem a dátumon fog múlni.


Ha úgy érzi, hogy Önnek is szüksége lenne segítségre, hogy megtartsa újévi fogadalmát, és szeretne coaching keretén belül foglalkozni vele, keressen meg!

Elérhetőségeim.

Ha inkább csoportosan vágna bele: Újévi fogadalom megtartása – csoportosan könnyebb?