Kreativitás

 

Mit jelent a kreativitás?

Ha a kreativitásunkat akarjuk fejleszteni, felmerülhet néhány kérdés, így nem árt, ha tisztázzuk: tulajdonképpen mi is az a kreativitás? Tehetség, zsenialitás? Egyáltalán tényleg lehet fejleszteni, vagy ez az a kategória, hogy vagy van, vagy nincs valakinek? És ha lehet fejleszteni, akár én lehetek a következő „Mozart” vagy „Picasso”? 😉

A kreativitás leegyszerűsítve egy olyan képesség, amivel valami értéket és ugyanakkor valami újat teremtünk, alkotunk.

Az emberek hajlamosak a kreativitás szó hallatán egyből egy páratlan szépségű festményre, zeneműre, vagy akár egy szoborra gondolni. Vagyis a fogalmat egyértelműen a művészekkel, művészetekkel kapcsolják össze.
A kreativitás azonban egyszerre jelenti a művészi tehetséget és az ötletességet is.

A kreativitás néhány formája 

Vagyis ha kreativitásról beszélünk, akkor rögtön az elején különbséget kell tenni a művészi kreativitás és az ötletszintű kreativitás között…

A művészi tehetség tényleg az a kategória, hogy vagy rendelkezik vele valaki vagy nem. A művészi kreativitás mondhatni egy „teljesen más” képesség mint az ötletesség. Ha valaki valamiben tehetséges, például jól fest, vagy kiváló zenész még nem feltétlenül jelenti azt, hogy más területen, mondjuk az üzleti életben is ontja magából a kreatív ötleteket. De míg művészi tehetséggel születni kell, az ötletszintű kreativitás gyakorlással bárki számára elsajátítható, használható a mindennapokban.

De mit is jelent a kreatív gondolkodásmód elsajátítása? És főleg: Miért jó, ha fejlesztjük a kreatív gondolkodásunkat?

A kreatív gondolkodás tulajdonképpen azt jelenti, hogy megadjuk magunk számára a lehetőséget.
A hétköznapi feladatmegoldásban agyunk általában sémát használ, ritkán gondolkodunk el azon, hogy egy rendszeresen felmerülő problémát, hogy másként lehetne megoldani, ha már van egy „bevált” módszer rá. A kreatív gondolkodásra tehát nincs mindig szükségünk (elég lassan működne minden, ha mindig végiggondolnánk a lehetőségeket), viszont sok esetben hasznos, ha megállunk egy pillanatra és megvizsgáljuk az előttünk álló helyzetet, mert esetleg egy újító, a korábbitól eltérő, szórakoztatóbb, hatékonyabb vagy egy adott folyamatot gyorsabbá tevő ötlet felmerülése lehet az eredménye.
Például kreativitásunk segítségével egy hirtelen, korábban sosem jelentkező probléma esetén, olyan eredeti ötleteink születhetnek a megoldásra, amikre mások azt mondják majd: „Nahát, de jó! Ez nekem eszembe sem jutott!”
A kreatív gondolkodás olyan képesség lehet, amivel megkönnyítheti önmaga és a környezete számára a problémák megoldását akár magánéleti, akár munkahelyi légkörben is.

Kreatívan könnyebben megy a problémamegoldás

Akkor ez bárki számára elérhető?

Igen. Edward de Bono, a téma kiemelkedő alakja szerint, a kreativitás egy olyan tanulható, fejleszthető képesség, amit bárki meg tud tanulni és képes használni.

Hogyan történik a kreatív gondolkodás fejlesztése?

Mint a legtöbb tanulható képesség: sok gyakorlással. 🙂

De miért van szükség a coachingra, ahhoz hogy kreatívak legyünk?

Igazából nincs rá szükség, enélkül is elsajátítható.

Miért érdemes mégis coachingot igénybe venni?

Egyrészt mert mindent könnyebb megtanulni, ha van mellettünk valaki, aki nyomon követi a haladást, és a visszajelzéseivel a jó irányba terel. Másrészt pedig a coaching ülések során nemcsak megmutatom a különböző (elsősorban de Bono által kifejlesztett) technikákat, de segítek azokat a gyakorlatban is kipróbálni, akár az ügyfél konkrét problémáira fókuszálva is.

Ha felkeltettem érdeklődését és szeretné kipróbálni a coachingot, keressen meg!

Elérhetőségeim